Главная > Актуальне > Інформація для тих виборців, які прийняли особисте рішення не голосувати за жодного з двох кандидатів у Президенти України на виборах 21 квітня 2019 року.

Інформація для тих виборців, які прийняли особисте рішення не голосувати за жодного з двох кандидатів у Президенти України на виборах 21 квітня 2019 року.


17.04.2019

Як діяти виборцю в межах Закону і захистити свою громадянську позицію?

 

У 2010 році під час виборів президента України у другому турі виборів проти обох кандидатів на посаду Президента України – Ю.Тимошенко і В.Януковича проголосувало більше мільйона виборців. У 2011 році у виборче законодавство були внесені зміни і у 2012 р., під час виборів Народних депутатів України графа, «Не підтримую жодного кандидата» у бюлетені була ліквідована. Агітація за бойкот виборів чи голосування проти усіх кандидатів було заборонено. Таким чином, агітація за ігнорування виборів чи заклики до неучасті у них, в тому числі і у виборах без вибору, стали кваліфікуватись як незаконні діяння.

Отже, говорячи про голосування проти всіх суб’єктів виборчого процесу, які включені до бюлетенів для голосування, ми повинні розуміти, що законного, формально вираженого права проголосувати проти усіх кандидатів (партій) включених до бюлетеня, український виборець не має.  

Спробуємо розібратись, яким чином український виборець зможе «проголосувати» проти усіх суб’єктів виборчого права, включених до виборчого бюлетеню без порушення закону ( який з моральної сторони є нікчемним).

Оскільки у бюлетені немає графи «Не підтримую жодного кандидата», то виборець, не порушуючи Закону про вибори, може зробити бюлетень недійсним, тобто таким, який бере участь у голосуванні, але при підрахунку голосів він не враховується. Робиться це таким чином: у бюлетені потрібно закреслити усі прізвища кандидатів (назви партій чи виборчих блоків) і на вільному від тексту місці написати: «Голосую проти усіх», або «Не підтримую жодного кандидата». Відповідні квадратики навпроти прізвищ кандидатів чи назв партій, де виборець ставить відмітку «За» (хрестик, чи галочку) потрібно залишити незаповненими. При цьому не варто будь-яким чином персоніфікувати бюлетень: вписувати у бюлетень своє прізвище, ім’я по батькові, чи іншим чином залишати інформацію про себе. Оскільки це буде кваліфікуватись як порушення таємниці голосування з відповідними наслідками.

Після того, як виборець проголосував таким чином, бюлетень треба вкинути у скриньку для голосування дотримуючись усіх норм чинного законодавства.

Наступний крок - прослідкувати за тим, щоби усі такі бюлетені були враховані комісією під час підсумкового засідання Дільничної виборчої комісії (далі ДВК), перераховані і загальна кількість вписана в графу «Недійсні бюлетені». Далі – ці дані про недійсні бюлетені мають бути передані в Окружну виборчу комісію (ОВК) і зафіксовані комісією в протоколі про підсумки голосування у відповідному Територіальному виборчому окрузі (ТВО) і, нарешті, зведені дані про «Недійсні бюлетені» усіх ОВК мають бути оприлюднені Центральною виборчою комісією (ЦВК) .

 

ПРОБЛЕМА.

Як говорилось вище, в українському виборчому законодавстві відсутнє право виборця проголосувати проти усіх кандидатів (осіб чи партій), які включені до бюлетеня, а в самому бюлетені – немає графи «Не підтримую жодного кандидата». Усі голоси такого типу виборче право кваліфікує, як «Недійсні». Але до недійсних Закон зараховує також бюлетені, в яких виборець випадково поставив відмітки навпроти двох кандидатів, або не поставив жодної, або неможливо встановити, за кого цей виборець проголосував. І законодавець не диференціює випадкові неправильності, які виборець неусвідомлено припустився заповнюючи бюлетень, і свідоме голосування проти усіх включених в бюлетень кандидатів (партій, блоків), яким виборець маніфестує свою волю. Таким чином, для того, щоби нам отримати реальні дані про голосування виборців проти усіх кандидатів, потрібно самостійно провести паралельний підрахунок голосів на усіх 30-ти тисячах виборчих дільниць і встановити загальну кількість виборців, які проголосували проти усіх кандидатів (партій, блоків), в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі. Оскільки ЦВК цього робити не буде в жодному випадку. Це важлива суспільна робота.

 

Як це зробити? (розділ в роботі).

 

          1. Як виглядає процедура документації офіційними спостерігачами (ОС) голосування виборців «проти всіх»? (В роботі)

 

2.Організація паралельного підрахунку голосів. Суб’єкти. (В роботі)

 

Право ведення спостереження на виборчих дільницях під час голосування, підрахунку голосів і встановлення результатів в межах ТВК мають представники кандидатів і політичних партій – суб’єктів виборчого процесу; представники українських громадських організацій, в яких спостереження за виборами є статутною нормою: Опора, КВУ, інш.; закордонні громадські і міжнародні організації (USAID, ENEMO, ОБСЄ, УКК), які відповідно до Закону отримали право проводити спостереження від ЦВК.

Таким чином, для того, щоби організувати спостереження на виборах і провести паралельний підрахунок голосів, потрібно створити нову Громадську Організацію, або використати існуючу (напр., Опору, Комітет виборців, «Чесно» і т.п.), чи виконати це завдання силами ОС (офіційних спостерігачів) кандидата в Президенти чи політичної партії, яка погодиться включити у свої протоколи про паралельний підрахунок голосів графу «Голосували проти всіх». Це оптимальний і найдешевший спосіб виконання такого завдання.

Створення нової структури спеціально під таке завдання потребує окремої розробки.

На нашу думку, реалізацію програми варто починати зі створення коаліції «За гідні вибори» разом з іншими громадськими організаціями, які, в тому числі, мають досвід у спостереженні за виборами та в організації екзитполів  під час виборів. Нарешті, можна також укласти угоду з окремою політичною партією чи кандидатом на пост Президента (або пулом політичних партій чи кандидатів), утворених для Паралельного підрахунку голосів (ППР).   

 

            3. Для чого це робити?

            Зрозуміло, що навіть після того, як буде отримано результати  голосування виборців і кількість голосів поданих проти усіх кандидатів буде вимірюватись цифрою з 5-ма чи більше нулями, це зовсім не означає, що влада в особі Президента, парламентських партій, виконавчої влади і олігархату відразу ж внесе відповідні зміни до виборчого законодавства і українські виборці отримають свободу голосування. Проте результат проведеного голосування, який зафіксований ОС в рамках чинного законодавства, і який вимірюється сотнями тисяч, чи навіть мільйонами голосів проти обох кандидатів (зіпсовані бюлетені), дає право українському суспільству вимагати від Законодавчого органу негайного внесення відповідних змін до виборчого законодавства. Така новела в законах про вибори створить умови для об’єднання громадян, які відчувають моральну відповідальність за передачу свого голосу негідному кандидату. Вона створить умови для обмеження монополії правлячих в Україні корумпованих і нерідко антиукраїнських політичних сил на владу, дозволить обмежити свавілля ЦВК і судів вже на самому початку виборчої кампанії (на стадії реєстрації).

 

            4. Як внести зміни до виборчого закону?

            Для початку, потрібно організувати і провести паралельний підрахунок голосів на усіх виборчих дільницях  і отримати результат, який дасть право від імені декількох тисяч (чи більше) виборців звернутись до Верховної ради з вимогою внести відповідні новели до чинного виборчого законодавства. Створити ініціативну групу, яка розробить Проект закону про внесення змін в Закон про вибори Народних депутатів України і яка буде лобіювати ці поправки до закону у ВР, в ЗМІ, соціальних мережах, організовувати громадські слухання, наукові конференції, друкувати різного роду популярні і наукові тексти з метою пропаганди цих змін. А також рекрутувати послідовників цих змін серед народних депутатів і створювати антирекламу для противників. Одним словом – лобіювати цей законопроект усіма доступними законними засобами.

 

Нарешті у випадку відмови ВРУ внести зміни до існуючого Закону про вибори Народних депутатів України – іти на відкритий конфлікт із владою і, маючи моральне право захищати права всіх громадян на вираження своєї політичної волі, в тому числі і не голосувати за жодного кандидата, - закликати виборців до бойкоту виборів.

 

            5. Прикінцеві зауваження (в роботі)

 

            (Дуже важливо): пропонуючи виборцям, які вирішили не підтримувати жодного кандидата у другому турі виборів, ми наголошуємо не на бойкоті виборів, як таких, а привертаємо увагу до свободи вибору виборця, до його почуття відповідальності, совість і чесного мислення, які не дозволяють йому віддати свій голос за «менше зло».

            Включення в бюлетень законодавчої норми «Не підтримую жодного кандидата» з відповідними новелами в Закон про вибори, створить можливість відсіювати в другому турі негідних кандидатів. Зрештою ця норма  підніме відповідальність українських політичних партій, олігархів, аферистів різного роду у виборчому процесі і створить можливість позбавити політичну мафію, яка захопила владу в Україні, можливості маніпулювати і передавати самій собі владу кожних 5 років незалежно від результатів їхнього управління життям суспільства. 

                                 Ініціативна група «За гідні вибори»

                                                       Серпень-листопад  2018 року

 

 


Вернуться назад