Олександр Сугоняко
> Заяви, коментарі > Заява президента Асоціації українських банків щодо недопущення нового відтоку депозитів

Матеріали

Заява президента Асоціації українських банків щодо недопущення нового відтоку депозитів

Версія для друку

При відміні мораторію на оподаткування доходів громадян від депозитних вкладів у банках Асоціація українських банків в робочих групах відстоювала ключову позицію – не допустити при тому масового відтоку вкладів із банківської системи, яка на даний час знаходиться у кризовому стані. Оскільки ні депутати ні урядовці не прислухалися до аргументів АУБ і банків змушений публічно заявити таке.

При відміні мораторію на оподаткування доходів громадян від депозитних вкладів у банках Асоціація українських банків в робочих групах відстоювала ключову позицію – не допустити при тому масового відтоку вкладів із банківської системи, яка на даний час знаходиться у кризовому стані. Оскільки ні депутати ні урядовці не прислухалися до аргументів АУБ і банків змушений публічно заявити таке.

Прийнятий 19 червня п.р. за основу проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу», № 4101а, як і норма Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року в частині оподаткування доходів фізичних осіб за депозитами порушують банківську таємницю, чим провокують нову хвилю відтоку депозитів з банків. Головним чинником прогнозованого виведення коштів із банківської системи буде не сам факт оподаткування, а ліквідація банківської таємниці при реалізації запропонованого Урядом механізму оподаткування. 
Крім того у згаданому проекті закону, що прийнятий за основу, Уряд і народні депутати пішли на неприпустиме порушення базових принципів оподаткування:
Перший принцип – сплачувати податок має той суб’єкт, який отримує дохід. У названому проекті закону для банків вводиться так званий «спеціальний податок на прибуток». Банк має сплачувати податок, який нараховується на суму процентів за вкладами населення. Дохід від депозиту отримує вкладник, а спеціальний податок від цього доходу платить банк. 
Другий принцип – один і той же об’єкт оподаткування не може оподатковуватися два рази. Відповідно до закону фізична особа, що отримала в банку доходи у формі процентів за вкладом, сума яких за звітний податковий рік перевищує 410(820) прожиткових мінімумів, сплачує податок за прогресивною ставкою 5(10) відсотків з обов’язковою подачею податкової декларації податковим органам. При цьому ті ж самі доходи фізособи попадають у базу оподаткування банку за «спеціальним податком на прибуток». 
Оскільки порушення принципів оподаткування є недопустимим, а вони порушуються КМУ і ВРУ, які зобов‘язані їх обороняти, слушно буде нагадати про те, що: 
1) принцип, або першопочаток є фундаментальною істиною, законом, що лежать в основі інших істин і законів. Це є провідна засада, основне правило, настанова для будь-якої діяльності. Він тому і принцип, що непорушний ні для кого;
2) будь-яка безпринципна діяльність державних діячів руйнує самі основи, інституціональні засади суспільного життя. А люди у владі, які діють безпринципно є руйнівниками країни; 
3) саме такими «керівниками» були «папереднікі» і саме тому вони були вигнані Українським Майданом з владних кабінетів; 
4) українські громадяни вже знають, що порядок в країні буде лише тоді, коли принципи будуть вивищуватися над всіма нами, кожним громадянином, депутатами, над урядовцями, Президентом України. 
У зв‘язку з викладеним Асоціація українських банків наполягає на вирішенні зазначеного питання шляхом :
Уряду відкликання Урядом законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу» №4101а;
відміни Верховною Радою України дії норм Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року в частині оподаткування доходів у вигляді процентів, нарахованих на користь фізичних осіб за вкладними (депозитними) та поточними рахунками з причин провокування нової хвилі відтоку депозитів, заважання банківській галузі виконувати її головну функцію – залучати кошти населення і кредитувати економіку країни. 
Якщо це не буде зроблено вся політична відповідальність за ймовірний відтік депозитів і дестабілізацію банківської галузі ляже на керівників Уряду і депутатів. Часу залишилося – до 1 липня п.р.
АУБ пропонує введення єдиної ставки оподаткування нарахованих доходів від банківських депозитів без ідентифікації конкретних вкладників у відповідній звітності, що надається податковим органам. Банк нараховує і відправляє до податкового органу суму згаданого податку за всіма його (банку) вкладниками. При цьому бюджет отримає бажану суму податків, спрощується і здешевлюється практично до нуля адміністрування цього податку і зберігається таємниця вкладів і не буде їх відтоку, що, на наш погляд, і потрібно країні.
Відповідні листи АУБ направила Президенту, Голові Верховної Ради, Прем'єр-міністру та Голові Національного банку України.

О. Сугоняко 26 червня 2014 року.

Книги О.Сугоняка


Останні новини