Олександр Сугоняко
> Біографія

Матеріали

Сугоняко Олександр Анатолійович – заслужений економіст України, Президент Асоціації українських банків, Віце-президент Центрально-Євразійської банківської федерації.


Проживає у Святошинському районі м. Києва по Проспекту Перемоги (біля метро «Нивки»).


Народився 1953 року на Чернігівщині. Закінчив Вінницький політехнічний інститут. Працював робітником, майстром, начальником цеху, начальником Житомирського районного вузла зв'язку, викладачем політекономії у Житомирському філіалі Київського політехнічного інституту.


З травня по жовтень 1986 року брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, командував окремою 664–ю  лінійно-кабельною  ротою зв’язку  в/ч  А-1735 в 30-ти кілометровій Чорнобильській зоні відчуження. За шість місяців участі у ліквідації аварії на ЧАЕС зазнав сильного радіаційного опромінення, через що ледве не помер.


У травні 1990 р. – один із засновників Соціал-демократичної партії України (СДПУ), з листопада 1990 р. – член Правління партії, з 1991 по 1992 рр. – перший Голова СДПУ.


З 1990 року – народний депутат України XII скликання, член опозиційної «Народної Ради», яка боролася за проголошення незалежності України. У Верховній Раді обирався Головою підкомісії парламентської Комісії з питань економічної реформи і управління народним господарством, в рамках якої активно займався питаннями створення національної грошової системи та банківської галузі України. Був одним з ініціаторів виходу України з рублевої зони та запровадження національної валюти – гривні, виступав за повернення Росією заощаджень громадян України у Ощадбанку СРСР.


6 квітня 1993 року в Києві на I-му З’їзді Асоціації українських банків (АУБ) обраний її президентом. На цій посаді переобирався п’ять разів, обіймає її й дотепер.


На посаді Президента АУБ Олександр Сугоняко у 1998 році як експерт з фінансово-економічних питань одним з перших спрогнозував загрозу фінансової кризи в країні, намагаючись попередити банкірів та владу та запропонувавши реальні шляхи її уникнення. На жаль, надані пропозиції владою не було повністю враховано, через що девальвація гривні сягнула 80%, а країна опинилась за крок до оголошення дефолту. Лише після того, як Уряд погодився з пропозиціями АУБ, вдалося уникнути внутрішнього дефолту. Цього ж року бере активну участь у створенні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який має забезпечувати повернення вкладів населенню у разі банкрутства банків.


У грудні 2002 р., коли Україну було внесено до «чорного списку» FATF та країні загрожувало зупинення розрахунків з закордоном та фінансовий колапс, О.Сугоняко взяв активну участь у переговорах з іноземними посольствами та міжнародними інституціями щодо виведення України з «чорного списку». Завдяки довірі останніх до АУБ та її спільній роботі з Урядом ситуацію було успішно виправлено.


Наприкінці 2007 р. О.Сугоняко одним із перших спрогнозував можливість фінансової кризи в країні, намагаючись попередити банкірів та владу та запропонувавши реальні шляхи її уникнення. Були направлені відповідні звернення до НБУ, Президента, Кабінету міністрів, Верховної Ради. На жаль, попередження та пропозиції владою були проігноровані... Через сім місяців після перших попереджень про загрозу та намагань привернути увагу до неї, у жовтні 2008 року, країну охопила фінансово-економічна криза, від якої Україна не може відійти й дотепер.


У 2010-12 рр. О.Сугоняко виступив проти політики керівництва НБУ, яке намагалось ліквідувати в країні більше сотні українських банків, що призвело б до втрати Україною фінансово-економічної незалежності. Також послідовно і принципово виступає проти помилкової та непрофесійної монетарної та валютної політики Національного банку та чинної влади, за що неодноразово піддавався моральному тиску, зокрема спробам усунути з посади, тискові з боку податкових органів тощо.


З 2000 по 2006 рр. – член Наглядової Ради НАК «Нафтогаз-Україна». З 2001 по 2012 рр. – член Адміністративної Ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У 2004 р. — член Ради підприємців при Кабінеті міністрів України. З 2008 р. – співзасновник та член Координаційної Ради банківських асоціацій країн-членів ГУАМ. Співзасновник та віце-президент Центрально-Євразійської банківської федерації.


Указом Президента України Л.Кучми № 359/203 від 23 квітня 2003 р. присвоєно почесне звання “Заслужений економіст України”. Нагороджений медаллю «За трудову доблесть» (1987 р.) та орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (1997 р.).


Займається активною громадською та політичною діяльністю. У 1989-1990 рр. – один із засновників та організаторів Громадянського фронту сприяння перебудові на Житомирщині. У 2000-2001 рр. очолив оргкомітет ВГО «Громадянська Позиція» (члени оргкомітету – Є.Сверстюк, В.Овсієнко, М.Горбаль та інші). Під час парламентських виборів 2002 р. виступив координатором зі створення об’єднаної опозиції, намагаючись об’єднати В.Ющенка, Ю.Тимошенко та О.Мороза. Після того як означені партійні функціонери відмовились об’єднатись і йти спільним списком на вибори, О.Сугоняко відмовився брати участь у виборах на боці однієї з партій. З цієї ж причини принципово відмовлявся брати участь в парламентських виборах 2006 та 2007 рр.


Позапартійний. У 2012 р. увійшов до оргкомітету неформального об’єднання народних депутатів XII скликання «Народна Рада», яка в 1990-91 рр. виборювала незалежність України. На їх прохання, з благословення православних священників погодився балотуватись кандидатом в народні депутати за місцем проживання по мажоритарному виборчому округу № 219 (Святошинський район м. Києва), оскільки більше не в силах спостерігати, як руйнується країна, її економіка та добробут громадян.


За віросповіданням – православний християнин. Одружений, має доньку, сина та трьох онуків.


Автор книжок «Банки: проростання крізь постсоціалізм», «Україна: повернення до себе», «Покликання України» та численних публікацій з питань фінансів, економіки, політики.

 


Книги О.Сугоняка


Останні новини