Олександр Сугоняко
> Публікації » Статті > О.Сугоняко: Треба навчитися мудро жити в поруйнованому нами довкіллі, дати йому можливість відновитися

О.Сугоняко: Треба навчитися мудро жити в поруйнованому нами довкіллі, дати йому можливість відновитися

Версія для друку

На прохання редакції журналу «Бізнес», до його ювілейного двохтисячного номера, заслужений економіст України Олександр Сугоняко надав оптимістичний опис українського майбутнього та бачення можливих шляхів виведення національної економіки з кризи.

На прохання редакції журналу «Бізнес», до його ювілейного двохтисячного номера, заслужений економіст України Олександр Сугоняко надав оптимістичний опис українського майбутнього та бачення можливих шляхів виведення національної економіки з кризи.

 ------------------------------------------------------------

 Класна ідея команди «Бізнесу» –  описати майбутнє, а отже творити його вже сьогодні.

 

Мусимо відірватися  від поточної конкретики, від чуттєвого, від раціонального занурення в сьогодення, яке закриває нам майбутнє. А натомість, зосередити увагу на сутнісних тенденціях нашої епохи, на трендах її визначальних  параметрів, щоб намітити ростки нової епохи. Достойна робота  до ювілею.

                          Тож до праці задля майбутнього і ювіляра!

♦       Людина все-таки  розумна, але  гріховна, і саме  на використанні і врахуванні  цього аспекту людської сутності  будувалися і політика, і економіка  останні   5-6 століть. Але людина не лише гріховна, вона  ще й свята, праведна. «Будьте святі, як Я свят», - це заклик з Біблії.   Надіюся, що людство і Україна в нову епоху будуть культивувати праведність, візьмуть до  уваги вже обидві складові людини, акцентуючи увагу при  творенні своїх стосунків з природним довкіллям і в середині суспільства  на  добродії, а не на жадібності; на праведності, а не на гріховності.

♦       Глобальній  жадібності людства надходить кінець. Раціональний. Вже доведений життям. Гонитва за зиском, яка була характерна для згаданої епохи, вперлась в непереборний бар’єр – конечність земних ресурсів. Вперлась не теоретично, як про це в свій час попереджав «Римський клуб», а практично. В цьому сутнісна особливість теперішньої економічної кризи. Всі ресурси планети фактично вже втягнуті в бізнесовий оборот. Поряд другої планети Землі немає. Тому доведеться  радикально змінити тип господарювання.  «Удовлетворение все возростающих потребностей…», «зростання споживання матеріальних благ», - такі цілі безмежного зростання нова епоха відкинула. Природні потреби людини не безмежні, якщо їх штучно не формувати,  як не безмежні, виявляється, і земні ресурси. 

Буде  переглянуте  саме призначення бізнесу – зиск. Людство позбудеться цього первородного гріха політекономії (В. Солов’йов) епохи економічного зростання на основі винищення природного капіталу: повітря, води і землі. Суспільно-корисний продукт, його виробництво, - ось  місія і смисл господарювання в умовах  конечних ресурсів нової епохи.

♦       Поруйноване довкілля  категорично  поставило обмеження тому типу зростання  економіки світу і України,  який домінував   в попередню епоху. Чорнобилізація  Землі обов’язково приведе людство до смерті, якщо воно не змінить своє ставлення до неї. Бо після того, що люди зробили з природою під гасла «мічуриних», нам  дійсно «нечего ждать от нее милостей». Господарство міри – замість  економіки безмежного зростання, буде у нас через 20 років, бо  ми ж  все таки гомосапієнси, тобто «люди розумні».

♦       Вільна людина це не та, яка робить що хоче. Така людина  – свавільна. Таким людство і було в попередню епоху – свавільним у ставленні  до Землі. Не бери чужого, будь вільним, - вчили древні. Це вже  не з розуму, це з мудрості. Людство  не було мудрим, тим паче праведним. Мудра людина це та, яка знає міру у всьому. А отже має внутрішні табу, приймає  їх. Людство навчиться «сродній»  роботі з Землею і Небом. Стане мудрою. Оце і буде свобода. Справжня.

♦       Навчитися  мудро жити в поруйнованому нами довкіллі, дати йому можливість відновитися шляхом зменшення господарського навантаження на природу – це завдання, над яким будуть працювати люди нової епохи. Для нас українців чорнобильського і  постчорнобильського часу  таке  завдання  є очевидним вже сьогодні, якщо мічурінські стереотипи не сковують нам розум.     

♦       Викладене, до речі,  заперечує рекламу, яка є  «рушієм прогресу» епохи, що минає. Становлення на шлях творення гармонійної цілісності людства з Землею і Небом   відкине   однобокий  матеріальний  прогрес минулої епохи як огріх, а з ним і його атрибут – рекламу. Адже  знайти необхідну річ при наявності Інтернету, а то і замовити її виготовлення, не є проблемою вже зараз. Люди, набуваючи мудрості, навчаться  відрізняти річ необхідну їм, від  бажаної.   

♦       Головне у всіх цих змінах – зміна людини, «реформа людини». «Ніяка реформа нічого не варта крім однієї – реформи моралі» (Карлейль).  Люди, що заплуталися  в гріхах, матеріальних залежностях  не здатні здійснити корисні суспільству реформи.

 Гріх руйнації людиною  життєдайної  єдності з Землею і з Небом, який  призвів до масового продукування  нею  отруйного сміття: матеріального, інформаційного і навіть духовного -  буде  нею усвідомлений. Тому людина-сміттєтворець  в кожному з нас буде в нову епоху відмирати, а нова людина, людина міри,  буде утверджуватися, бо ясною стає альтернатива такому ходу подій – смерть людства у власних відходах. І люди зміняться.

Гріх  руйнації своєї землі, яка вже сьогодні родить для нас небезпечні плоди, через забрудненість отрутохімікатами, радіонуклідами і другими нашими «досягненнями»  очевидний. Земля нас труїть. П’ятсот років тому це було б шоком, а ми звикли. Земля, яка нас годує, без якої ми трупи – стала  небезпечною для людства. Через нас. Цей наш гріх вже не є якийсь уявний, він матеріалізувався в отруйний земний плід, що вбиває нас. Бачення і усвідомлення гріхів веде до ПОКАЯННЯ. А покаяння наближає нас до Істини, робить вільними. Шлях покаяння, оце і є шлях «реформи» людини і людства, на який воно стане в  наступні  двадцять років. «Цей вік буде духовним, або його взагалі не буде» (Фром). Така альтернатива буде усвідомлена. Україна вибере життя.

♦       Настала епоха збирання каміння, збирання до купи людини,  країн,  Землі. Творення з постмодерного цивілізаційного хаосу, з препарацій, з розділення всіх і вся – цілісності, гармонії. Це на порядку денному після оргій попередніх століть. Особливо ХХ-го. Україна в цьому творчому процесі буде вести перед, бо виклики, на які  вона змушена відповідати, самі круті. Справді цивілізаційні.

                          Відповіді на спеціальні питання

Банківська галузь буде вибудувана, як підсистема українського господарства на безпроцентній основі, з відповідними стратегічними цілями.  

1.Стан гривні буде добрий, їй будуть вірити в Україні і світі, бо за нею буде стояти збалансоване господарство.

2. Гривнева зона поряд з іншими валютними зонами буде виглядати достойно.

3.Частка іноземного капіталу буде оптимальною для галузі, при домінуванні вітчизняного капіталу.

4.Кількість банків та їх розміри будуть відповідати потребам національного господарства. НБУ буде морально і професійно  зрілим.

5. А криз не буде.

***

 Перепрошую за вкраплення гумору  у загалом то нежартівливий текст.

 Бажаю нам,  команді «Бізнесу»,  читачам,  зустріти  оновленими нову епоху,  органічно і творчо  в неї вписатися,  і перевірити на правдивість мій ескіз  прийдешнього.

Успішної самореалізації всім. І свободи.

Олександер Сугоняко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мій Facebook


Останні новини

Книги О.Сугоняка