Олександр Сугоняко
> Публікації » Події > Лист банкам з нагоди 25-ти річчя АУБ

Матеріали

Лист банкам з нагоди 25-ти річчя АУБ

Версія для друку

2015-й ріік ювілейний рік для АУБ

 

Лист всім банкам                                                                     Голові  правління

                                                                                               комерційного  банку

 

Шановні панове!


Маю за честь відзначити спільно з вами 25 років з дня створення Асоціації українських банків. Ювілейна дата – це не тільки привід для відзначення, але й можливість для чесної і відвертої розмови. Всі ці роки  у роботі АУБ, як у дзеркалі відбилися здобутки і поразки нашої країни:  період становлення національного капіталу, гіперінфляція і запровадження національної валюти – гривні, зупинення інфляції і перша криза 1998 року,  активізація ролі банківської системи у розвитку економіки у 2000-2004 роках, і гіперзростання 2004-2008 років, і світова криза 2008 року, яка триває і досі, і кримінально-адміністративний тиск влади у 2010-2013 роках, події Революції Гідності, анексія Криму, війна на сході країни...

Сьогодні перед нами постали системні виклики і загрози надмірної сили, аналогів яким ми не знали. Та найбільшою загрозою для банківської системи є внутрішня ерозія, яка знищує її цілісність, роз’єднує, фрагментує. Банківська система поступово перетворилася на фінансовий сектор із непублічними функціями,  цілями, з розмитими  принципами та схованою стратегією.

Я впевнений, що справжній український банкір не може зміритися із таким станом речей. Ми не маємо права мовчазливо спостерігати за тим як одна з найкращих ринкових систем України  перетворюється на  «банківський цвинтар» - з жахливими економічними наслідками для українського суспільства і особливо для середнього класуопори демократії в країні.

Після 25 років розвитку, ми опинились у ситуації, коли державні органи управління і, перш за все НБУ, демонструють нездатність стратегічно мислити. Мета створити справді самостійну банківську систему, що служить національній економіці і досі не визначена у якості загальнодержавної мети. Але будьмо самокритичними. Не тільки держава, але й сама банківська система винна у своєму сучасному стані. Банківська система створювалась в умовах морального релятивізму. Аморальність у відносинах із клієнтами (вкладниками, позичальниками) призвела до тотальної руйнації середовища довіри між банками і суспільством, навіть без кризових впливів. І довіра і втрата довіри – все конвертується у реальні фінансові наслідки, тільки в першому випадку – це нові можливості і новий капітал, у другому – збитки і фінансовий крах.

Сьогодні ми маємо показати суспільству приклад, що банки – це такий самий елемент самоорганізації як і будь-який елемент суспільної інфраструктури. Єдино правильна стратегія полягає у творенні осередків довіри, які зможуть об‘єднати здорові сили підприємництва та суспільства із тими українськими банками, які будуть здатні прийняти нові принципи подальшого життя. І нехай це будуть невеликі банки, дрібні вкладники, суб’єкти малого і середнього  бізнесу. Сьогодні саме вони потребують нових майданчиків для спільної взаємодії, на принципах довіри та рівноправності у відносинах. Причому, у найближчі роки не прибуток, а саме ефективна взаємопідтримка буде ключовою метою таких відносин. Нам необхідно зберегти здорове ядро суспільства, його енергію та життєві сили. Наша мета – не спекулятивний прибуток, а саме життя, збереження бізнесів корисних, потрібних суспільству.

Ми не маємо права змарнувати 25 років, але й ще більшим гріхом було б обманювати себе і суспільство. Сучасний стан банківської системи дає нам простий вибір: або змиритися із її розчиненням і втратою суспільно необхідних функцій або приступити до формування нового ядра банківської системи.

Цей лист із нагоди 25-річчя АУБ, має стати не простим привітанням, а закликом до всіх небайдужих і зацікавлених сторін, які готові до творення банківської системи, які прагнуть об‘єднання.

Ми закликаємо банки, підприємців, вкладників до ефективної самоорганізації, без зайвих сподівань на зовнішню підтримку.  АУБ готова активно сприяти всім необхідним об’єднавчим процесам. Наші можливості визначаються нами і знищуються нашим розділенням і протиставленням. Цей шанс ми не маємо права змарнувати.

 

 З повагою,

 

Президент                                                                                                             Сугоняко О.А.

Книги О.Сугоняка


Останні новини